Tehnoloģiju laikmeta gudrā māja - atver aizkarus, izlaiž suni un sagaida ciemiņus


Kamēr liela daļa ar tehnoloģiskajiem risinājumiem asociē galvenokārt mūsdienīgās saziņas iespējas, tikmēr daudz kur pasaulē atpazīstamību un novērtējumu strauji ieguvušas gudro māju tehnoloģijas. Izdzirdot terminu gudrās mājās (smart home), cilvēkiem rodas jautājumi - kas tās ir, kādas ir gudro māju iespējas, un kāpēc ko tādu būtu nepieciešams ieviest savā mājoklī?

Par gudrajām mājām mūsdienās sauc tādus mājokļus, kuros ir ierīkotas automatizētas ēku vadības sistēmas – tehnoloģijas, kas mājokļa iemītniekiem ļauj daudz vienkāršāk un ērtāk pārvaldīt savu mājokli un tajā notiekošo. Apkures režīma kontrole, apgaismojuma maiņa vai žalūziju atvēršanas un aizvēršanas attālināta iespēja ir tikai daļa no visiem gudro māju tehnoloģiskajiem risinājumiem. Tomēr, neskatoties uz to, kādi tehnoloģiskie risinājumi tiek veidoti, to galvenais trumpis ir nodrošināt ikvienam savā mājoklī maksimālu drošību, ērtības, kā arī enerģijas izmantošanas efektivitāti.Gudrās mājas "domās" ir kopā ar mājokļa iemītniekiem
un izpildīs viņu vēlmes un ierastos ikdienas rituālus. Kā norāda automatizēto ēku vadības sistēmu centra ''Jung'' pārstāvniecības Austrumeiropā vadītājs Raimunds Skurdenis, tas viss tiek panākts ar automatizētu sistēmu, kur kopā tiek savienotas vairākas mājoklī uzstādītās tehnoloģijas, kas tiek pārvaldītas caur sienā iebūvētiem monitoriem, kā arī mobilajiem telefoniem vai planšetdatoriem. Šīs tehnoloģijas sniedz iespēju pārvaldīt savu mājokli arī no attāluma, piemēram, atrodoties darbā vai pat ārzemēs, tās ļaus mājokļa iemītniekam ieslēgt gaismu vakarā pie ārdurvīm vai ietekmēt temperatūras maiņu, lai pa dienu, kamēr neviens nav mājās, nevajadzīgi netiktu tērēta elektrība un siltumenerģija, tomēr brīdī, kad mājokļa iemītnieki atgriežas mājās, tā jau būtu silta un omulīga.

Gudro māju tehnoloģiskos risinājumus ir iespējams ieprogrammēt un izveidot atbilstoši ikviena cilvēka vēlmēm, ikdienas režīmam, īpatnībām un nepieciešamībām. Tomēr, lai radītu ieskatu tajā, kas ir gudrās mājas un kādus tehnoloģiskus risinājumus tās sniedz, šīs jomas pārzinātajs ir apkopojis un norādījis vairākas patlaban pasaulē izplatītākās gudro māju funkcijas.


Apgaismojuma automātiskā vadība. Kustību sensori ieslēgs gaismu, kad būsiet telpā, un izslēgs to, kad aiziesiet. Tāpat mājokļa apgaismojuma sistēma atpazīs, kad ir nakts, līdz ar to, naktī dodoties, piemēram, uz labierīcībām, apgaismojums tiks ieslēgts ar būtiski pazeminātu spilgtuma pakāpi, lai neapžilbtu.

Iespēja pārvaldīt visa mājokļa enerģijas patēriņu. Sienā iebūvētā sistēma ar monitoru ļauj iemītniekam ieiet konkrētā sadaļā, kur diagrammas veidā var apskatīt mājokļa enerģijas patēriņu no elektrības līdz pat gāzes un ūdens rādītājiem, tādējādi palīdzot sekot līdzi ikmēneša izdevumiem.


Avots: Delfi.lv